Co to jest "kaligrafia"?

/
1 Comments
Ostatnie posty były związane z psychologią i jej wykorzystaniem w praktyce, więc teraz postanowiłam zrobić coś innego i opowiedzieć Wam trochę o innej z moich pasji, czyli kaligrafii.

Kiedy słyszycie ten termin części z Was może się skojarzyć z czymś nudnym, jednak chce Wam pokazać co mnie urzekło w tej sztuce i spróbować zmienić Wasz pogląd na nią.

Kaligrafia z greckiego oznacza "piękne pisanie", ale jak dla mnie trafniejsze jest określenie "sztuka pięknych liter". Jest to forma artystycznego wyrażania siebie. Pozwala spojrzeć na świat trochę inaczej niż zwykle, kształtuje charakter i oczywiście cierpliwość.

Macie rację mówiąc, że pisanie tym sposobem zajmuje więcej czasu niż napisanie czegoś normalnie. Nie ma co do tego wątpliwości, jednak to jest jedna z tych rzeczy, która tylko dodaje plusów tej sztuce. Dlaczego?

Kaligrafia zmusza ludzi do zatrzymania się. Musisz osobno skupić się osobno nad każdą literą, a nie tak jak w przypadku klasycznego pisma widzimy tylko całe wyrazy i nie liczą się te małe części, które się na nie składają. Nauczysz się dostrzegać małe piękno w małych rzeczach. Uwierz mi, że przełoży się to także do Twojego życia osobistego i zaczniesz postrzegać świat trochę inaczej i uważniej patrzeć na wszystko, co Cię otacza.

Podczas pisania możesz także dłużej zastanowić się nad tym, co w ogóle piszesz. Czasem kiedy robisz to w szkole z tzw. automatu, to niekiedy nie jesteś w stanie powtórzyć tego, co przed chwilą zapisałeś, a czasem nawet nie możesz się z tego później rozczytać :D Ta sztuka pozwala nam otworzyć się na nowe znaczenie dobrze znanych nam słów i ich nowe zrozumienie.

W Chinach pismo było czymś boskim. Nie była tylko sztuką dekoracyjnego i estetycznego pisania, ale odrębną sztuką. e była wyłącznie sztuką dekoracyjną i sposobem pięknego pisania, ale miała status samodzielnej sztuki. Wchodziła w skład czterech sztuk, a w połączeniu z poezją chińską i malarstwem tworzyła tzw. „trzy doskonałości”. Każda emocja czy myśl widoczna jest w tym, w jaki sposób pociągniemy pędzlem. W tym sensie jest to zatem sztuka bycia poprzez kaligrafię. To, co odczuwamy w danym momencie jest uwidocznione na papierze.

Ciekawostką jest, że w krajach muzułmańskich kaligrafia jest sztuką, która stoi na wysokim poziomie, a artyści uprawiający tą sztukę są powszechnie szanowani.

Jeśli kaligrafia byłaby czymś zwykłym i nudnym to nie mieliby to niej aż takiego szacunku, prawda? Ci ludzie potrafią ją docenić, bo wiedzą jak ogromny wpływ ma nie tylko na czytelność zapisywanych treści, ale również na charakter i psychikę ludzką.


 Sztuka pięknego pisania jest jedną z technik wspomagających psychoterapię czy samorozwój. Dowiedziono, że kaligrafia powoduje u osób ją praktykujących relaksację i spokój emocjonalny. Poprzez praktyki kaligrafii zmniejsza się czas reakcji na rozróżnienie i identyfikację przedmiotów, zwiększają się umiejętności wzrokowo-przestrzenne, myślenia abstrakcyjnego oraz poprawia się koncentracja oraz pamięć. 

Niesamowite, prawda? Niby zwykła czynność, którą każdy z nas wykonuje na co dzień, a może być prawdziwą sztuką jeśli wykorzysta się pewne umiejętności.

Kaligrafia nadaje słowom i literom niepowtarzalnego wyrazu i charakteru.  Kiedy czytamy tekst zapisany klasycznie, czyli pismem codziennym nie mamy z tego większej przyjemności. Jeśli jednak będzie on wykaligrafowany to samo pisanie go sprawia radość, a każde kolejne jego odczytanie jest jak patrzenie na obraz. Można przyglądać się poszczególnym literom, ich sposobie zapisu i za każdym razem odkrywać coś nowego. 

Uwierzcie mi, że samo patrzenie na wykaligrafowane słowa to przyjemność, ale nie może się równać z pisaniem, czyli praktycznym jej spróbowaniem. To trochę jak ze sportem. Kiedy patrzysz co Ci ludzie wyprawiają ze swoim ciałem jesteś pełen podziwu, ale kiedy sam tego spróbujesz to zapragniesz robić to kiedy tylko będziesz mógł.

Życzę Wam, żebyście doświadczyli tego w swoim życiu :) Będę Wam próbowała przybliżyć tą sztukę i pokazać jak zacząć.

Tu macie próbkę tego, jak to może wyglądać :) 





Trzymajcie się!

DARIA

 






You may also like

1 komentarz:

  1. Obserwuje, zapraszam do mnie! :)
    http://wronkaaas96.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń