Jak zyskać symatię innych ludzi i zrobić dobre pierwsze wrażenie? - siła perswazji #5

/
0 Comments
Post o prostym sposobie na zyskanie sympatii innych ludzi chyba się Wam spodobał, więc stwierdziłam, że w dzisiejszym opisze innych mechanizm psychologiczny z tej samej dziedziny.

Każdy z nas wie jak ważne jest pierwsze wrażenie. Czasem w sytuacjach takich jak rozmowa o pracę może okazać się kluczem do sukcesu. A zdobywanie sympatii nowych czy już znanych nam ludzi jest fajne, bo każdy chce być lubianym.

Psychologia oferuje nam wiele sposobów na poprawę jakości naszego życia i w tej dziedzinie także podsuwa nam parę pomysłów jak możemy łatwiej nawiązywać dobre kontakty z innymi ludźmi.

Mechanizm o którym dzisiaj będę pisała odkryto przez obserwacje kelnerów. Zastanawiano się od czego zależy wysokość napiwków. Okazało się, że od tego czy ktoś uważał obsługę za miłą. A co wpływało na sympatię klientów do obsługi?

Kelnerzy którzy otrzymywali większe napiwki podczas przyjmowania zamówienia po prostu powtarzali słowa klienta. Po przemyśleniu tego faktu stwierdzimy, że w większości restauracji obsługa tak właśnie postępuje, a na pewno w każdej z wyższym standardem. Nie jest w sumie zaskakujące, że wolimy być obsługiwani przez kogoś, kto nie każe nam się zastanawiać czy zamówiony kotlet nie okaże się sałatką.

Sprawdzono to w eksperymencie, w którym podzielono kelnerów na dwie grupy. Jedna z nich miała jedynie przyjmować zamówienie, potakiwać i na koniec podziękować. Druga miała dosłownie powtarzać słowa klientów - nie parafrazować, pomrukiwać, czy potakiwać. Jakie były wyniki? Druga grupa otrzymała napiwki większe aż o prawie 70%!

Czy to możliwe, że tylko przez powtarzanie słów kogoś innego możemy w tak znaczący sposób zwiększyć jego sympatię do nas?

Stwierdzili, że naśladowanie zachowań innych budzi sympatię i wzmacnia więzi między nimi.

Przeprowadzono inny eksperyment, w którym dwie zupełnie nieznajome sobie osoby przeprowadzały krótką rozmowę. W rzeczywistości w każdej z tych sytuacji jednym z uczestników był asystent badaczy. W jednej grupie osób mieli oni naśladować gesty i postawę drugiego uczestnika. W pozostałych przypadkach mieli tego nie robić.

Co się okazało?

Naśladowani uczestnicy bardziej polubili asystentów niż pozostali, a dodatkowo uważali całą sytuację za przyjemniejszą.

Sprawdzono także, że stosowanie tego mechanizmu podczas negocjacji również działa. Podzielono studentów na dwie grupy i jedna z nich podczas negocjacji miała dyskretnie naśladować swojego rozmówcę. Okazało się, że po zastosowaniu tej metody  strony dochodziły do porozumienia w 67% przypadków! Jak miała się sytuacja w grupie, która tego nie robiła? Do porozumienia dochodziło w zaledwie 13% przypadków.

Udowodniono tym eksperymentem, że naśladowanie zachowań prowadzi do zwiększenia nie tylko sympatii, ale także zaufania, a to pozwala drugiej stronie poczuć się bardziej komfortowo.

Kiedy to przeczytamy powiemy "Wow! Takie proste, a takie efektywne! Dlaczego wcześniej tego nie stosowałem?". Paradoksalne jest to, że kiedy w czasie spotkania zauważamy, że nasza postawa jest odzwierciedleniem postawy rozmówcy to typową reakcją jest jej zmiana. Okazuje się, że to zachowanie jest błędne.

Skoro już to nieświadomie praktykowaliśmy, to wprowadzenie tej metody w życie nie będzie takie trudne. Wystarczy czasem więcej samokontroli i świadomość, że kiedy zauważymy coś takiego naśladując kogoś nieświadomie, nie uciekajmy od tego, bo robimy dobrze. Oczywiście świadome wykorzystanie tego mechanizmu też pomoże nam w wielu sytuacjach.

Dyskretne naśladowanie gestów, słów, czy postawy innych osób nie jest trudne, a daje niesamowite efekty.

Mam nadzieję, że spodoba Wam się ten sposób i przyda się w Waszym życiu :) Jeśli macie jakieś pytania piszcie na maila!

Trzymajcie się!



DARIA


You may also like

Brak komentarzy: